PRP לכתף – האם הזרקה של פלזמה לכתף יכולה למנוע ניתוח ?

תוכן העיניינים

בשנים האחרונות אנו עדים להתפתחות תחום הזרקות ה-PRP (הזרקת פלזמה לכתף) ביישומים אורתופדיים, לדוגמא: PRP לכתף, PRP לברך, PRP למרפק, לעתים מתבצעת ההזרקה גם למפרקי הקרסול השונים ואף לגב. מטרת הזריקות היא ברורה – להימנע או להרחיק ככל האפשר את הצורך בניתוח. בשל אחוזי ההצלחה המרשימים של זריקות PRP לכתף במניעת ניתוח, הטיפול מוכר ע"י חברות הביטוח הפרטיות כטיפול מחליף ניתוח וניתן לקבל עבורו החזר גבוה הנע בין השתתפות מלאה עבור ההזרקות לבין השתתפות בגובה 80% מהעלות הכוללת.


זריקות PRP לכתף מתמקדות בפתולוגיות הקשורות בקרעים ודלקות בגידי השרוול המסובב (Rotator cuff), כתף קפואה ובפציעות שונות בשרירים מסביב למפרק הכתף. זריקות PRP מצטרפות לשלל חומרים המוזרקים מזה שנים לכתף, לדוגמא: זריקות אורטוקין, זריקות חומצה היאלרונית (הידועה בכינויה "זריקת כרבולת"), זריקות סטרואידים, זריקות סליין, וזריקות תאי גזע.

ההבדל העיקרי בין הזרקת PRP לכתף והזרקת חומרים אחרים היא שנוזל ה-PRP הינו מיצוי המופק מדמו של המטופל על ידי שימוש בטכנולוגיה מתקדמת, והוא אינו חומר זר לגוף. בשל כך, זריקות PRP הן למעשה מעיין טיפול טבעי שבו הגוף מרפא את עצמו והן נחשבות לבטוחות ביותר. בנוסף, הטיפול אינו מוגבל וניתן לחזור עליו במידת הצורך ללא כל חשש מפגיעה עתידית ברקמה המוזרקת, בניגוד לזריקות קורטיזון לדוגמא. 

שלבי הפקת זריקות PRP לכתף:

  1. נטילת נוזל דם מהמטופל עצמו באופן המסורתי, דרך הווריד ביד כמו בתרומת דם פשוטה.
  2. העברת הדם למבחנה שמוכנסת לצנטריפוגה, מכשיר מכאני שמסובב את המבחנה ובכך הדם מופרד למרכיביו.
  3. לאחר הסיבוב בצנטריפוגה, יתקבל נוזל בעל 3 שכבות: שכבה של כדוריות דם אדומות, שכבה אמצעית של טסיות עשירות בפלזמה (לה אנו זקוקים) ושכבה נוספת המכילה טסיות עניות בפלזמה.
  4. לאחר שלב זה שבו מזוקקת מהדם טסיות הדם העשירות בפלזמה והן נשאבות ע"י הרופא מופרדות משאר מרכיבי הדם.
  5. הרופא מזריק את נוזל ה-PRP (טסיות עשירות בפלזמה) ישירות למפרק הפגוע.
סכמת תהליך ביצוע PRP

מה זה בעצם כתף קפואה ?

כתף קפואה, Frozen Shoulder Syndrome (Fss), הנה תסמונת המתארת הגבלה הן בטווח האקטיבי והן בטווח הפסיבי של מפרק הכתף. הדבר גורם לקושי וכאב (לרוב רב מאד) בביצוע פעולות פשוטות ויום יומיות, לדוגמא: הורדת חפץ ממדף, פתיחת מקרר, לבישת מעיל והסרתו, סגירת חזייה, חגירת חגורת בטיחות וכו'. ההגבלות המתוארות, המלווה בכאב רב, אינן מלוות ממצא של ליקוי רדיולוגי בכתף. התסמונת מחולקת ככלל ל-4 שלבים:

1. השלב הכואב  2. שלב הקפיאה  3. שלב הנוקשות 4. שלב ההפשרה. כל אחד מהשלבים מאופיין בצורה שונה והתהליך כולו משתנה בין אדם אחד לאחר, אך ללא טיפול, המצב יכול לארוך כשנתיים עד להחלמה כמעט מלאה.

מה זה קרע ב-Rotator Cuff (שרוול המסובב) ?

קרע בשרירי הכתף (Rotator Cuff), הנקראים גם מסובבי הכתף, הוא קרע באחד או יותר מהגידים או השרירים שמהווים יחד את השרוול המסובב (Supraspinatus, Infraspinatus, Teres minor, Subscapularis), לרוב מדובר ב- Supraspinatus. הפגיעה הנה אחת הפגיעות הכי נפוצות בתפקוד הכתף ונובעת מפעילות ספורטיבית או מניוון טבעי המתגבר עם הגיל. השרירים והגידים המתוארים אחראים על ייצוב מפרק הכתף וסיבוב חיצוני של הזרוע הרחק מהגוף.

לזריקות PRP לכתף יש יתרונות ברורים ביחס לטיפולים אחרים:

משאב נגיש

לכולנו יש הרי דם שזמין לשימוש לצורך זיקוק ה-PRP מתוכו ובכך להשיג את החומר שאותו יש להזריק לכתף. הטסיות הם תאי הדם הקשורים ליצירת תהליכי קרישת הדם באופן טבעי בגופנו במצבים של פציעה. טסיות הדם מורכבות מחלבונים שתפקידם לגרום לצמיחה חדשה ותומכות בהחלמת הגוף. טיפול באמצעות PRP מבוסס על שימוש בטסיות עשירות בפלזמה לצורך האצת תהליכי ריפוי שמרחשים באופן טבעי בגופנו.

ריפוי באמצעות חומר טבעי

PRP כולל בתוכו ריכוז גבוה של טסיות דם שזוקקו מדם המטופל, טסיות הדם עשירות בפלסמה המעודדת גידול במספר תאי הגוף המתחדשים, באמצעות הזרקת ה-PRP אנו בעצם מציפים את המפרק בפלזמה עשירה בטסיות, מקפיצים את כמות המשאב הטבעי של הגוף ובכף מעודדים תהליכי החלמה וריפוי. המטרה הגדולה של הטיפול היא הפחתת כאב, שיפור המצב התפקודי וזירוז תהליכי הריפוי וההתחדשות של הרקמה שנפגעה ללא חשש מנזק עתידי.

PRP הנו הליך קל ופשוט

מהצד של המטופל מדובר בסך הכול בתרומת דם (לעצמו) וזריקה במפרק המטופל (במקרה הנ"ל מדובר בהזרקות לכתף). כל שאר ההליך מתבצע ע"י הרופא וכולל את השלבים שתוארו מעלה. 

טיפול חדשני ופורץ דרך

מחקרים רבים הציגו יעילות לזריקות PRP כטיפול בפציעות אורטופדיות שונות, והוא אף נחשב לטיפול מחליף ניתוח במקרים רבים (ומוכר ע"י חברות הביטוח הפרטיות השונות). ספורטאי עילית רבים כבר גילו את הפוטנציאל הטמון בהזרקות PRP והם מבצעים את הטיפול באופן שגרתי, גם כאשר הם אינם פצועים במטרה לעודד את התחדשות התאים ברקמה ולמנוע פציעות עתידיות.

טיפול מדויק

יש לשים לב שטיפול PRP אורתופדי הוא במהותו שונה מטיפול PRP לשיער או לפנים (בתחום הרפואה האסתטית) בכך שהוא מוזרק לתוך המפרקים ולא באופן שטחי בלבד כמו במקרה של הזרקות לקרקפת למשל. לכן חשוב לוודא שהטיפול יבוצע לאחר אבחון מקצועי הניתן ע"י אורתופד מומחה בלבד, שמכיר את מבנה המפרקים ויודע להזריק בצורה מיטבית אל תוך המפרק. בחלק מהמקרים יש צורך בביצוע הזרקות לכתף תחת אולטראסאונד לצורך ביצוע ההזרקה תוך דיוק מקסימלי והגעה לתוצאות טיפול מיטביות. 

בדיקת כתף

הליך מהיר

הזרקת פלזמה עשירה בטסיות PRP אורכת לרוב כ-30 דקות בלבד, אין צורך בהרדמה כללית או פעילות פולשנית. עובדה זו מאפשר למטופל לחזור לעבודתו או לפעילות יומיומית רגילה לחלוטין לאחר הטיפול.

הזרקת PRP מתאימות לשלל יישומים אורתופדיים, לדוגמא: קרעים קלים, Plantar Fasciitis  (דורבן בעקב), נזקים בגידים, דלקות בגיד אכילס (הגיד בחלק באחורי של הקרסול), שברי מאמץ (הפחתת זמן המנוחה) ודלקות מפרקים. כמובן שברפואה כמו ברפואה כל מקרה לגופו ויש צורך וחשיבות עליונה בקבלת ייעוץ מקצועי מרופא אורטופד מומחה המוסמך לביצוע הטיפול ומיומן בו.

למה לצפות אחרי הזרקות PRP לכתף? 

לאחר טיפול PRP אנו צופים שהשיפור יגיע תוך כמה שבועות, אך במקרים רבים ניתן לראות שינוי חיובי גם בתוך ימים ספורים בלבד. לרוב זריקה אחת אינה מספיקה ויש צורך בשני טיפולים ולעיתים אף יותר.

כמה עולה זריקת PRP לכתף ?

מחיר זריקת PRP לכתף הוא כ-2000 ש״ח לטיפול בודד.

מחיר הזרקות לכתף מושפע מאופי הפציעה, מיקום ההזרקה הנדרש, מצבו הקליני של המטופל ומורכבות הביצוע (למשל עלות הזרקה לכתף תחת אולטרסאונד תהיה מעט יותר יקרה מהזרקה שאינו מתבצעת תחת אמצעי הדמיה).

האם יש החזר מקופות החולים וחברות הביטוח הפרטיות על הזרקות PRP לכתף?

מבוטח בביטוח בריאות פרטי? מגיע לך החזר של עד 100% מעלות הזריקות!

חברות הביטוח הפרטיות (כגון מגדל, מנורה, הראל וכו') מכירות בזריקות PRP לכתף כטיפול מחליף ניתוח והן מספקות החזר הנע בין החזר מלא של 100% ממחיר הטיפולים, לבין השתתפות בגובה של 80% או יותר מהעלות הכוללת. גובה ההחזר משתנה בהתאם לחברת הביטוח ולסוג הפוליסה של המבוטח הספציפי. מומלץ לברר מול חברת הביטוח טרם פגישת הייעוץ מהו גובה הכיסוי הביטוחי לו אתה זכאי.

מרפק טניס

כיום קופות החולים מכבי, כללית, לאומית ומאוחדת אינן מעניקות החזר עבור טיפולי PRP לכתף, משום שהטיפול עדיין אינו כלול בסל הבריאות. 

האם יש תופעות לוואי להזרקות PRP לכתף?

בשל היותו של הטיפול טבעי וללא חומרים הזרים לגוף המטופל, תופעות הלוואי, אם בכלל, הן מזעריות ושוליות לחלוטין. ייתכן גירוי קל או כאב מקומי באזור ההזרקה החולף בתוך 1-3 ימים ממועד ההזרקה, או לעיתים נדירות עד כשבעה ימים מהטיפול. כמו כן, עשויה להופיע גם נפיחות מקומית קלה. 

לתיאום פגישת ייעוץ עם אורטופד מומחה כתף מלא את הפרטים או התקשר: 058-466-4664

רוצים לקבל מידע נוסף?

אנו מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר:

אודות prpclinic

PRP clinic הינה קליניקה המתמחה בטיפולים אסתטיים והזרקות PRP, iPRF, PRGF, CGF ומזותרפיה בתל אביב ובחיפה:

טיפולים ריגנרטיביים