הכנה רוקחית לנשירת שיער

תוכן העיניינים
מינוקסידיל (צילום: שייני דיימונד)

אם אתם מתמודדים עם נשירת שיער, בטח שמעתם או קראתם לא פעם על הכנה רוקחית. כדי להבין במה מדובר, כדאי שנתחיל קודם להבין מהי הכנה רוקחית. ההכנה היא תרופה מסוימות שאינה נגישה לצרכנים כתרופת מדף ומצריכה הכנה ייחודית. סיבות אפשריות לכך עשויות להיות טמונות בכך שהתרופה אינה משווקת בארץ או כי היא פשוט לא מיוצרת עקב ביקוש נמוך יחסית. ככלל, הכנות רוקחיות יכולות להגיע כקפסולה, קרם או טיפות כמו ההכנה שאנו נדון בה כאן.

הכנה רוקחית לנשירת שיער מאפשרת לכם ליהנות מטיפול אופטימלי ומופחת תופעות לוואי. בעזרת הכנה רוקחית ניתן ליצור תמיסה טיפולית המבוססת על אבחון מדויק של המטופל. זוהי תמיסה אשר הותאמה עבורו ומאפשרת שימוש אופטימלי.

אבדן שיער הוא נושא המטריד הרבה מאד גברים ונשים שמחפשים טיפול לנשירת שיער. זהו לא רק עניין אסתטי, זה משליך גם על הביטחון העצמי. ולכן מובן מדוע גברים רבים מחפשים אחר פתרון לבעיה. אבל ישנם כאלו שנואשו מראש ואומרים לעצמם ”זה גנטי“. חשוב להדגיש כי יש פתרון להקרחה הגברית גם כאשר היא תוצאה של סיבות גנטיות.

להבין את ההתקרחות הגברית

ההתקרחות הגברית הינה תופעה שכיחה מאוד, ואת/ה לא היחיד/ה שמוטרד/ת ממנה. רוב הגברים סובלים מרמה זו או אחרת של הקרחה וגם חלק קטן יותר מהנשים. חלק משלימים איתה וחיים עם הקרחת בשלום, ואחרים מחפשים אחר הפתרונות לשימור השיער.

ישנן סיבות שונות להקרחה, חלקן קשורות למצבים רפואיים מסוימים. אך כאשר אנו מדברים על ההתקרחות הגברית, אנו מדברים על התקרחות הנובעת על בסיס רקע גנטי ופעילות הורמונלית. זהו בדיוק הזמן להציג בפניכם את ההורמון דיהידרוטסטוסטרון, או בקיצור DHT. הוא זה האחראי על כל הצרות שלכם, או לפחות אלו הקשורות לנשירת השיער.

ה DHT הוא תוצר של ההורמון טסטוסטרון. כלומר זהו תוצר של חילוף חומרים הנוצר בעקבות פעולתו של האנזים 5 אלפא רדוקטוז על ההורמון הגברי.

נשירת שיער

היווצרות ה-DHT בגוף משפיעה בשני אופנים:

   • ראשית כל היא מקצרת את שלב הגדילה של השערה במסגרת מחזור הגדילה של השערה. למרות שנראה כי זקיקי השערות נעלמו, בפועל הם עדיין שם אך לא ניתן להבחין בשערות בגלל שלב הגדילה הקצר.

   • הדבר השני הוא ההשפעה של ההורמון על גדילת שערות בפנים, ובעוד כל מיני מקומות שאולי אתם פחות מעוניינים בהם.

  ה DHT גם קשור לתופעת הערמונית המוגדלת בקרב גברים מבוגרים, אבל זהו כבר עניין אחר.

  מינוקסידיל ופינסטריד לטיפול בהתקרחות גברית:

  עד היום בחזית המלחמה בהקרחה הגברית מצאנו את התרופות מינוקסידיל ופינסטריד.

  מינוקסידיל גורם להרחבת כלי הדם בקרקפת, דבר אשר מאריך את מחזור חיי השערה ומעודד צמיחה של שערות. הצורה השכיחה לטיפול באמצעות מינוקסידיל בקרב גברים היא באמצעות תמיסה בריכוז של 5%. את התמיסה יש למרוח על הקרקפת והיא מיועדת לשימוש חיצוני בלבד.

  השימוש המקומי במינוקסידיל בדרך כלל אינו גורם לתופעות לוואי. יתכן גירוי בעיניים, גירוד, אדמומיות וצמיחת שיער באזורים אחרים בגוף. במקרים קיצוניים יותר ישנה פריחה, קשיי נשימה, לחץ בחזה, סחרחורת, איבוד הכרה, כאבי ראש, עליה במשקל, טכיקרדיה (עליה בקצב הלב במצב מנוחה), נפיחות בידיים והרגליים ונפיחות בפה, שפתיים, לשון ופנים. במקרים נדירים יותר יתכנו הפרעות זקפה, חרדה ודיכאון, פגיעה בתפקוד המיני ובעיות עור.

  פיניסטריד היא תרופה המעכבת את האנזים 5 אלפא רדוקטוז, ובכך מפחית את ייצור ה DHT. פינסטריד הוא החומר הפעיל בתרופה פרופסיה. וכפי שכבר הסברנו, ה – DHT הוא בין הגורמים המרכזיים להקרחה הגברית. המחקרים הוכיחו הצלחה גדולה בעצירת ההתקרחות ואף צמיחה מחודשת של השערות. תרופה זו ניתנת בטבליות והיא מיועדת לגברים.

  מבחינת תופעות הלוואי מקובל להניח כי שימוש במעכבי האנזים 5 אלפא רדוקטוז עלול להגביר את הסיכון להופעת סרטן הערמונית, ואף מקשה על זיהוי הסרטן בבדיקות מכיוון שהוא מוריד את רמות האנטיגן PSA.

  ישנן גם עדויות הקושרות בין פינסטריד לסרטן השד, למרות שהעדויות לא מוכיחות קשר בין השימוש בתרופה לבין מקרי סרטן השד בקרב גברים.

  גברים רבים גם התלוננו על פגיעה בחשק המיני ופגיעה בזקפה, כולל מקרים בהם התופעה לא נפסקה גם לאחר הפסקת השימוש בתרופה.

  עוד תרופה שאפשר להזכיר היא טרטינואין, שזהו בעצם ויטמין A. התרופה מוכרת בתור תרופה לטיפול באקנה, אך היא הוכחה כבעלת השפעה על צמיחת השיער. היא בדרך כלל משולבת עם מינוקסידיל, אך גם בפני עצמה היא מראה תוצאות. התרופה מגיעה בתור משחה או ג‘ל.

  תופעות הלוואי של התרופה כוללות עור יבש, קילוף של העור, תחושת צריבה, אודם, גרד, שינויים בפיגמנטציה של העור, רגישות מוגברת לשמש ולקרינת UV. במקרים נדירים יותר יתכן גירוי ובצקת בעיניים, גלדים בעור.

  תרופות אלו עדיין נמצאות בשימוש ועדיין רלוונטיות, אך נראה כי נמצאו שיטות יעילות יותר לשימוש בה.  וזהו הזמן לדבר על הכנה רוקחית לנשירת שיער, השיטה המועדפת לשימוש באותן התרופות.

  הכנה רוקחית לנשירת שיער

  הכנה רוקחית היא עדיין לא מושג שעבר מן העולם. לפעמים נדמה כי הרוקח הוא בסך הכל מוכר המביא לכם את המרשם של הרופא, אך ישנם מקרים בהם הוא ממש מעורב בהכנת התרופה.

  אנו חיים בעידן בו ישנן תרופות מסחריות רבות ואנו בדרך כלל מקבלים את התרופות שלנו במארז מוכן מראש, בדיוק כמו כל יתר המטופלים.

  אך ישנם גם מקרים בהם נדרשת התאמה אישית של התרופה למטופל. כמו למשל במקרים בהם ישנה רגישות לאחד הרכיבים או שיש צורך להתאים את המינון. ויכולות גם להיות סיבות אחרות מדוע יש צורך בהתאמה אישית. אבל בגדול זוהי המשמעות של הכנה רוקחית.

  להכנה רוקחית ישנו יתרון, היא בעצם מאפשרת אופטימיזציה של הטיפול. כאשר מדברים על הכנה רוקחית לנשירת שיער, אנו מדברים על רקיחה אישית של תמיסה לטיפול בהתקרחות. כך ניתן לתת מענה מותאם אישית לצרכים הטיפוליים, וגם להפחית את תופעות הלוואי של הכדורים.

  אך שיהיה ברור, לצורך הכנה רוקחית של תרופות אלו יש צורך במרשם רופא. לא כל רופא ייתן לכם מרשם שכזה. אם תבקשו מרופא המשפחה, הוא בדרך כלל יפנה אתכם לרופא מומחה.

  כאשר מדברים על הכנה רוקחית לנשירת שיער, ישנן אפשרויות שונות הכוללות את אחת התרופות שהוזכרו, או שילובים שונים של התרופות. כאשר התרופות הדומיננטיות הן הכנה רוקחית של תמיסת פיניסטריד או תערובת פיניסטריד מינוקיסידיל.

  הכנה רוקחית פיניסטריד

  כפי שכבר הזכרנו, פיניסטריד הוא החומר הפעיל בתרופה פרופסיה המגיעה בטבליות. ומסיבה זו הכנה רוקחית של פניסטריד לפעמים מכונה פרופסיה למריחה.

  הכנה רוקחית היא לא רק אופטימיזציה של המינון, אלא גם האפשרות לשימוש ישירות על הקרקפת.

  היתרון של זה הוא ריכוז הטיפול באזור הרלוונטי. זאת במקום שימוש אוראלי הגורם להתפשטות החומר הפעיל בכל מחזור הדם.

  בזכות השימוש הנקודתי, ניתן למנוע רבות מתופעות הלוואי. אך יש צורך בהכנה לפי מרשם. לאור היעילות הגבוהה והפחתת תופעות הלוואי, נראה כי כדאי לבחור באפשרות זאת.

  הכנה רוקחית משולבת (פיניסטריד + מינוקסידיל)

  מחקרים רבים מצביעים על היתרונות של טיפול משולב הכולל פיניסטריד ומינוקסידיל, אך כמובן שעל הרופאים לבחון האם זהו אכן הטיפול המתאים עבורכם, ומהו המינון הרצוי.

  התוצאות מראות הצלחה בעצירת נשירת השיער ושיפור המצב הקיים. אך כמובן שלא ניתן להצמיח שיער מזקיקי שערות שמתו.

  את המינון המדויק יקבע הרופא, אך בדרך כלל מדובר בתמיסה המכילה 1% פיניסטריד המשולב עם 5% מינוקסידיל. לעתים משתמשים גם בריכוזים אחרים, מוסיפים חומרים או מסירים אחרים.

  כמו כל הכנה רוקחית, היא לעתים מעט יותר יקרה ופחות זמינה. אך יש כאן פחות תופעות לוואי ויעילות טיפולית גבוהה יותר.

  הכנה רוקחית לנשירת שיער – איך משתמשים

  להלן הוראות שימוש כלליות, אך אנו מדגישים כי הרופא המטפל עשוי לקבוע הוראות אחרות ולכן אין לראות בהסברים אלו תחליף להוראות הרופא.

  את התמיסה יש למרוח על השיער פעם ביום אך לעתים ההנחיה היא פעמיים. בשום פנים ואופן אין לשנות מינון ללא יעוץ, זה לא יאיץ את תוצאות הטיפול ורק יכול לגרום נזק. יש להקפיד על לפחות 8 שעות בין מריחה למריחה.

  יש לטפטף את התמיסה ישירות על הקרקפת, בעיקר באזור שנפגע מאבדן השיער. מדובר בכמות קטנה של  כ-1 מיליליטר, כדאי לטפטף אותה במספר נקודות בהתאם לצורך. ניתן לעסות את התמיסה אל תוך הקרקפת.

  מתי נראה תוצאות

  אין תרופות קסם, צמיחת השיער היא תהליך הלוקח זמן. לעתים ניתן לראות תוצאות ראשונות לאחר כחודשיים, אך זה עשוי לקחת גם ארבעה חודשים.

  בתחילה תראו הופעה של שערות דקיקות המזכירות צמיחת שערות אצל תינוקות. אך במשך הזמן השערות יתעבו ויראו כמו יתר השערות הקיימות.

  מוטרדים מנשירת השיער? רוצים לשים לזה סוף? אנו ב-PRPclinic  יודעים להתאים לכל אחד את הטיפולים האופטימליים עבורו. אנו משתמשים במגוון שיטות, לרבות הזרקות PRP, וויטמינים וטיפולים תרופתיים. אך הצעד הראשון הוא אבחון הבעיה והתאמת הטיפול.

  רוצה לשים סוף לנשירת השיער? התקשר עכשיו.

  רוצים לקבל מידע נוסף?

  אנו מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר:

  אודות prpclinic

  PRP clinic הינה קליניקה המתמחה בטיפולים אסתטיים והזרקות PRP, iPRF, PRGF, CGF ומזותרפיה בתל אביב ובחיפה:

  טיפולים ריגנרטיביים