איך למנוע נשירת שיער והתקרחות

השיער שלנו הוא סמל ליופי ולנעורים, ולכן סביר להניח כי כל אחד ואחת מכם מחפש אחר דרכים למנוע נשירת שיער והתקרחות. רוב האנשים נוטים לסבול מנשירת שיער ככל שהם מתבגרים. אך אם חשבתם כי מדובר בבעיה של גיל מבוגר, תתפלאו כמה אנשים שעוד לא סיימו את העשור השני לחייהם כבר מתעניינים בטיפולים למניעת נשירה ואף טיפולי השתלת שיער.
תוכן העיניינים
איך למנוע נשירת שיער והתקרחות

אמנם ההקרחה מזוהה בעיקר עם גברים, אך גם נשים סובלות מבעיות של נשירת שיער ואף הקרחה. ולכן כולם, ללא יוצא דופן, מחפשים אחר שיטות ודרכים למנוע נשירת שיער.
ישנן דרכים שונות למניעת נשירת שיער והתקרחות, מתוספי תזונה ועד טיפולי PRP מתקדמים. אך השאלה הגדולה היא האם הטיפולים הללו אכן יעילים? ואלו טיפולים מתאימים עבורכם.

התשובה היא כן…ולא…

בואו נתחיל מהכן – אכן ישנם טיפולים יעילים לנשירת שיער והתקרחות. ישנם טיפולים היכולים לחזק את השיער הקיים וטיפולים היכולים להביא להתחדשותם של זקיקי שערה רדומים. ולגבי הלא – לא כל הטיפולים והתכשירים המוצעים בשוק אכן הוכחו כיעילים.

כאשר מחפשים אחר הדרכים למניעת נשירת שיער ומניעת התקרחות צריכים לקחת בחשבון שיקולים שונים. יש לבחון את היעילות המוכחת של הטיפולים. יש להיות מודעים לתופעות הלוואי וזמן ההתאוששות. וכן, גם העלויות הן שיקול אך תמיד מתוך מחשבה של עלות מול תועלת.

אבל זה לא הכל, כאשר מטפלים בבעיות של נשירת שיער כדאי גם להבין את הסיבה לנשירת השיער. הסיבות יכולות להיות שונות. אנו נוטים להאשים תמיד את הגנטיקה, אך בפועל אלו יכולות להיות סיבות שונות. לדוגמא: לתזונה, סטרס, תרופות ומחלות מהן אנו סובלים.

אילו טיפולים מומלצים לנשירת שיער והתקרחות

ישנם טיפולים רבים המתבססים על הזנת עור הקרקפת במינרלים וויטמינים חשובים. בדרך כלל הם מגיעים בתור שמפו או מסכות שיער שונות. זה בהחלט נכון כי השיער זקוק לאותם המינרלים והוויטמינים, ולא מפתיע שמחסור בהם גורם לנשירת שיער. אך ככל הנראה הזנה חיצונית לא ממש מסייעת.
כמות המינרלים והוויטמינים החודרת אל תוך הרקמות היא קטנה. יכולה להיות לה השפעה מסוימת על חיזוק השיער הקיים. חשוב לשים לב שלא תהיה התחדשות זקיקי שערה שהפסיקו לצמוח. לעומת זאת כאשר הויטמינים והמינרליים מוחדרים לקרקפת בהזרקה ישירה (מזותרפיה), כמות גדולה יותר תיספג בזקיקי השיער בהשוואה לנטילה פומית שבה חלק משמעותי מאבני הבניין החיוניות יתפרקו בקיבה. כמובן שזהו טיפול יעיל כאשר הבעיה או חלק ממנה מקורה במחסור של ויטמינים ומינרליים. כאשר לא קיים מחסור, טיפול מסוג זה ודאי שלא יזיק אך לא בהכרח יועיל.

הזרקת PRP לקרקפת
הזרקת PRP לקרקפת

אז איזה טיפול יעיל לנשירת שיער והקרחה?

אנו נוטים להעדיף את הטיפולים המעוררים את ההתחדשות הטבעית של השיער. השיער שלנו הוא חלק ממערכת ביולוגית מחזורית. זקיקי השערה מוזנים באמצעות כלי הדם העדינים של הקרקפת בחמצן, חלבונים, מינרלים וויטמינים, ואלו משמשים לבניית השערות. אך לאורך השנים, תוך כדי רוח גבית מבעיות שונות, התהליכים הללו נפגמים. ומסיבה זו, האסטרטגיה הטובה ביותר היא לעורר את אותם תהליכים טבעיים. לדוגמא, הזרקה ישירה לקרקפת של חומרים חיוניים שונים.

בגוף ישנם תאי גזע וגורמי גדילה המסייעים לכל אותם תהליכים טבעיים. כיום ישנם טיפולים לנשירת שיער אשר משתמשים באותם גורמי גדילה טבעיים הקיימים בגוף, ומרכזים אותם בהזרקה ישירה לאזור הקרקפת. כלומר טיפולים אלו, משתמשים בכלים הטבעיים של הגוף לצורך התחדשות השיער וחיזוק השיער הקיים.

הטיפולים המבוססים על עקרונות אלו הם טיפולי prp, iprf, cgf, prgf. אלו הם טיפולים שונים, העושים שימוש בטכנולוגיות דומות וממנפים את היכולות הטבעיות של הגוף. המשותף לכל הטיפולים האלו הוא שהינם מוכחים מחקרית כטיפול אפקטיבי לנשירת שיער. כמו כן שהם נחשבים לטיפולים בטוחים מאוד בשל העובדה שמדובר בחומרים טבעיים הנמצאים בגופנו באופן טבעי.

פרופסיה (פינסטרייד) גנרית
פרופסיה (פינסטרייד) גנרי

דרכים למנוע התקרחות – טיפולים תרופתיים מוכחים מחקרית

ישנם סוגים שונים של טיפולים תרופתיים לטיפול בנשירת שיער. בדפוסים מסויימים של התקרחות ובמצבים מסויימים של נשירת השיער, ישנו היגיון בשימוש בתרופות אלו על מנת לתקן את הבעיה. אך עדיין יתכן כי יש צורך לשלב טיפולים נוספים, כמו טיפולי הפלזמה שהוזכרו קודם, או לשלב בין תרופות שונות. כאשר המטרה היא לעורר את צמיחת זקיקי השערה הרדומים, להאריך את שלב הצמיחה מבחינת מחזוריות השיערה, וכך להגיע לתוצאה מיטבית.

שתיים מהתרופות הנפוצות ביותר כיום לטיפול בהתקרחות, הן מינוקסידיל ופרופסיה. התרופות אמנם במקורן לא יועדו לטיפול בנשירת שיער, אך התגלו ב״טעות״ והוכחו כבעלות יעילות מחקרית.

פרופסיה – שבמקורה יועדה לטיפול בערמונית מוגדלת, היא תרופה יעילה שמנגנון הפעולה שלה היא בעיקר עיכוב המרכיב הגנטי הנלווה במקרים רבים לתהליך ההתקרחות אצל גברים ונשים כאחד. פרופסיה למעשה פועלת כחסם DHT, המוכר כ״הורמון ההתקרחות הגברית״. התרופה הוכחה כבעלת יעילות כפולה בהשוואה למינוקסידיל (מבין המטופלים המתאימים לשימוש בתרופה).

מינוקסידיל – שבמקורה היא תרופה לטיפול ביתר לחץ דם, פועלת על מנגנון של הרחבת כלי דם, וכך משפרת את נשיאת החמצן לזקיקים, מעבה ומחזקת את שורשי השיערה. ישנן אפשרויות תרופתיות נוספות, כמו למשל הזרקת קורטיזון (סטרואידים), לסוגים מסויימים של אלופסיה וכו׳.

אך כמובן שכמו בכל טיפול תרופתי, השימוש אינו מתאים לכל מטופל ויש לו יתרונות וחסרונות. לכן, אסור בתכלית האיסור להתחיל טיפול תרופתי במרשם כזה או אחר לפני קבלת ייעוץ מקצועי מרופא מוסמך! במסגרת הייעוץ הרופא לוקח בחשבון את הרקע הרפואי של המטופל, גילו, התוויות הנגד לתרופה, דנים בתופעות הלוואי האפשריות, השפעתן הכללית על הגוף, ואופן השימוש בתרופה (נטילה פומית לעומת שימוש במריחה חיצונית – הכנה רוקחית לשיער). כמובן שיש הבדלים בין אופן השימוש והמינון המומלץ לנשים ולגברים. כמו כן, גם שיקולים נוספים, כגון מחלות רקע, תרופות קבועות אחרות, גיל המטופל/ת (משיקולי פוריות למשל) ועוד.

תרופות סבתא לנשירת שיער

ישנן תרופות סבתא שונות שבהם השתמשו במשך הדורות לטיפול בנשירת השיער. כבר שמענו על מריחת דבש, ביצים, אלוורה, שמן זית, חלב קוקוס וצמחי תבלין שונים. חלקם חסרי כל ביסוס, ובחלקם אולי אכן ישנם חומרי בעלי תכונות אשר יכולות להשפיע. אך בפועל אמצעים אלו אינם משיגים שום תוצאות, אחרת לא הייתה צומחת תעשייה של טיפולי שיער. תרופות סבתא, בתור דרכים למנוע התקרחות, הן לא יותר מאשר גרסאות מוחלשות של תכשירים קוסמטיים להזנת השיער.

ומה לגבי טיפולי לייזר לנשירת שיער

כיום ישנם גם טיפולי לייזר לטיפול בנשירת שיער. הם מבוססים על הקרנת פוטונים בעצמה נמוכה ישירות על עור הקרקפת. התאוריה מאחוריה זה טוענת שהם מעוררים את זקיקי השערות לצמוח. מחקרים ניסו לבדוק האם השיטה בטוחה והאם השיטה יעילה.
מבחינת הבטיחות של השיטה, ככל הנראה אין סיבה לדאגה, אלא אם כן אתם עושים שימוש בתרופות מסוימות אשר מגיבות באופן שלישי לאור. יש לקחת בחשבון שזהו הליך חדש יחסית, ואין לנו מספיק מידע על השפעות ארוכות טווח.

מבחינת היעילות, לפחות לפי המחקר שאנו ראינו, אחוזי ההצלחה נמוכים. זאת לאחר טיפול ממושך של 4 חודשים. יתר על כן, המחקר בוצע על פני 41 מטופלים בלבד. לכן יש צורך בעריכת מחקרים נוספים כדי להגיע למסקנה חד משמעית.

טיפול לייזר
טיפול לייזר

דרכים למנוע נשירת שיער והתקרחות

אנו ב PRP CLINIC בוחרים להשתמש בשיטות מוכחות מחקרית המביאות תוצאות. אנו משתמשים בשיטות טבעיות כמו טיפולי prp, iprf, cgf, prgf ומזותרפיה (הזרקה של ויטמינים ומינרליים לקרקפת). כולן שיטות המכוונות לעבר עידוד תהליכי ההתחדשות הטבעיים של הגוף. שיטות בהן משתמשים בחומרים מעודדי גדילה המזוקקים מתוך דמו של המטופל, ומוחזרים לגוף בצורה מרוכזת באזורים בהם רוצים לטפל. במקרה שלנו אנו מדברים על עור הקרקפת, אך שיטות אלו משמשות גם בתחומים אחרים ברפואה, בדיוק לאותן מטרות של עידוד תהליכי ההתחדשות הטבעית. לא רק ששיטות אלו הינן בעלות יעילות גבוהה, הן גם בטוחות לשימוש ופחותות בתופעות הלוואי שלהן.

בכל השיטות שהוזכרו אנו משתמשים בדם מגופו של המטופל. מדובר בדגימת דם קטנה, בדיוק כפי שלוקחים בכל בדיקת דם רגילה. הדם עובר תהליך של זיקוק. באמצעות צנטריפוגה, המאפשרת לרכז את טסיות הדם וכל החומרים מעודדי הגדילה. ואותם אנו מזריקים בחזרה לעור הקרקפת. בכך אנו מחזקים את שורשי השיער, וגם מעוררים צמיחה בזקיקי שיער רדומים. אך בכל זאת ישנו הבדל בין השיטות. עיקר ההבדל הוא בשלבי התהליך הצנטריפוגלי והמהיריות שבהן אנו משתמשים. כל תהליך מאפשר לזקק הרכב וריכוז אחר של חומרים פעילים וגורמי גדילה.

בנוסף, במידת הצורך וכחלק מראייה רחבה יותר, ניתן לשלב שימוש בתרופות מרשם. זאת כמובן אך ורק לאחר קבלת ייעוץ מקיף מרופא מוסמך. שילוב הטיפול התרופתי הוא אינו חובה ואינו מתאים לכולם. זוהי אחת מהאפשרויות הנלקחות בחשבון בזמן הייעוץ. במסגרת הייעוץ למעשה יציג הרופא למטופל את אופציות הטיפול המתאימות לו, את היתרונות והחסרונות שלהן ואת משמעותן. כך שהמטופל יוכל לקבל את ההחלטה המתאימה ביותר עבורו ולהגיע לתוצאה אידיאלית.

טיפולים אלו יכולים לתת מענה למגוון בעיות התקרחות ונשירת שיער, גם אצל הגברים וגם אצל הנשים. אך מנגד, הם אינם מתאימים לכלל המקרים. לכן נקודת ההתחלה היא ביצוע אבחון מקצועי אצלנו בקליניקה, כך נוכל לבדוק את מידת ההתאמה לטיפול, להבין האם מצב ההקרחה הפיך, ולהמליץ על דרכי הטיפול המתאימות ביותר.

יש טיפול לנשירת שיער

מחפשים דרכים למנוע נשירת שיער והתקרחות?

בשורה התחתונה חשוב לנו לציין כי ישנן דרכי טיפול רבות, ולנו יש את כל הפתרונות. אנו בהחלט מודעים לתחושות שנשירת השיער גורמת. הדבר מערער את הביטחון העצמי ופוגע באיכות החיים. אין צורך להסתובב עם כובע ואין צורך להרגיש את הבושה, כאשר ניתן לטפל בבעיות.

אנו מזמינים אתכם לטיפול אצלנו במרפאה, כאן נבחן מהו הטיפול המתאים ונסייע לכם להילחם בנשירת השיער.

לשיחת יעוץ טלפונית ללא עלות:
058-4664664

רוצים לקבל מידע נוסף?

אנו מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר:

אודות prpclinic

PRP clinic הינה קליניקה המתמחה בטיפולים אסתטיים והזרקות PRP, iPRF, PRGF, CGF ומזותרפיה בתל אביב ובחיפה:

טיפולים ריגנרטיביים